Women Volleyball XXXI European Championship 2019 - 23.08-08.09 - Winner Serbia
Hosts - Ankara, Turkey, Lodz, Poland, Budapest, Hungary and Bratislava, Slovakia.
Finals Four will be played in Ankara, Turkey on 7th and 8th September.
2919 index Continental Championships 2019
Europe Men 2019Europe Women 2019
Norceca Men 2019Norceca Women 2019
Asia Men 2019Asia Women 2019
South America Men 2019South America Women 2019
Africa Men 2019Africa Women 2019

Semi-Finals (1/2)

Final played at Bashkent Arena, Ankara, Turkey. +3 UTC.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
Sun 08.09.1919:30SRB Serbia3-1TUR Turkey108-10521-2525-2125-2122-2515-132:1213,040
Attacks: 52/135-47/125, Blocks: 15-16, Serves: 8(21)/108-7(14)/105, Opp.Errors: 33-35
Third Place Play-Off
Sun 08.09.1919:30ITA Italy3-0POL Poland76-6725-2325-2026-24 1:344,000
Attacks: 52/99-39/94, Blocks: 6-5, Serves: 4(14)/74-0(7)/69, Opp.Errors: 14-23

Semi-Finals (1/2)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Bashkent Arena, Ankara, Turkey. +3 UTC.
Sat 07.09.1917:00SRB Serbia3-1ITA Italy96-8825-2225-2121-2525-20
Sat 07.09.1919:30TUR Turkey3-1POL Poland89-7625-1725-1614-2525-18

Quarter-Finals (1/4)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Bashkent Arena, Ankara, Turkey. +3 UTC.
Wed 04.09.1917:00SRB Serbia3-0BUL Bulgaria78-6325-1925-1828-26 1:--
Wed 04.09.1919:30TUR Turkey3-0NED Netherlands75-6225-2025-2225-20 1:--
played at Atlas Arena, Lodz, Poland. +2 UTC.
Wed 04.09.1918:00ITA Italy3-1RUS Russia102-9525-2725-2227-2525-21 1:--
Wed 04.09.1920:30POL Poland3-2GER Germany104-9622-2525-1625-1917-2515-111:--

Eight-Finals (1/8).

Poland was to play with Slovakia, but the opponent was Spain. Two hosts could not meet each other in this round.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Bashkent Arena, Ankara, Turkey. +3 UTC.
Sun 01.09.1917:00SRB Serbia3-0ROU Romania75-6025-2025-1725-23 1:111,000
Sun 01.09.1919:30TUR Turkey3-2CRO Croatia116-11926-2418-2531-3325-2216-14
played at Budapest Sports Arena, Budapest, Hungary. +2 UTC.
Sun 01.09.1915:00NED Netherlands3-0GRE Greece75-5625-2125-2325-12 1:18800
Sun 01.09.1918:30BUL Bulgaria3-0AZE Azerbaijan75-5122-1225-1625-23
played at Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakia. +2 UTC.
Sun 01.09.1914:30RUS Russia3-0BEL Belgium96-8425-2225-1521-2525-22 1:432,100
Sun 01.09.1918:00ITA Italy3-0SVK Slovakia75-6325-2025-2325-20
played at Atlas Arena, Lodz, Poland. +2 UTC.
Sun 01.09.1918:00GER Germany3-0SLO Slovenia75-5625-2125-1525-20
Sun 01.09.1920:30POL Poland3-0ESP Spain75-5925-2025-2025-19
Final Rankingwonlostptssetspointsm
1.SRB Serbia902727:5 5.40788/674 1.1699
2.ITA Italy72(1)2224:7 3.43690/588 1.1739
3.TUR Turkey7(2)21923:12 1.92829/738 1.1239
4.POL Poland6(2)3(1)1721:14 1.50775/697 1.1129
eliminated in Quarter-Finals (1/4).
5.NED Netherlands611818:3 6.00513/382 1.3437
6.GER Germany6(1)1(1)1820:7 2.86615/541 1.1377
7.RUS Russia52(1)1618:6 3.00600/498 1.2057
8.BUL Bulgaria34(1)1013:12 1.18517/508 1.0187
eliminated in Eight-Finals (1/8).
9.BEL Belgium4(1)21112:9 1.33504/458 1.1006
10.AZE Azerbaijan4(2)21012:10 1.20477/464 1.0286
11.CRO Croatia33(2)1113:11 1.18562/538 1.0456
12.SVK Slovakia3(1)3810:11 0.91462/477 0.9696
13.ROU Romania2467:14 0.50446/512 0.8716
14.GRE Greece2466:13 0.46386/449 0.8606
15.ESP Spain2(1)457:15 0.47472/521 0.9066
16.SLO Slovenia2(1)456:14 0.43398/452 0.8816
eliminated in Groups Round.
17.UKR Ukraine14(1)46:12 0.50315/357 0.8825
18.FIN Finland14(1)46:13 0.46375/403 0.9315
19.SUI Switzerland14(1)45:13 0.38375/428 0.8765
20.HUN Hungary1434:12 0.33348/379 0.9185
21.FRA France1(1)425:14 0.36364/436 0.8355
22.BLR Belarus05(1)14:15 0.27378/449 0.8425
23.EST Estonia05(1)14:15 0.27360/461 0.7815
24.POR Portugal0501:15 0.07260/399 0.6525

Pools Round.

First 4 from each Pool advance to Eight-Finals (1/8).

Pool A

Rankingwonlostptssetspointsm
1.SRB Serbia501515:3 5.00431/358 1.2045
2.TUR Turkey4(1)11113:6 2.17444/373 1.1905
3.BUL Bulgaria23(1)710:9 1.11379/379 1.0005
4.GRE Greece2366:10 0.60330/374 0.8825
5.FIN Finland14(1)46:13 0.46375/403 0.9315
6.FRA France1(1)425:14 0.36364/436 0.8355
TableSRB _TUR _BUL _GRE _FIN _FRA _
SRB Serbia----3:13:13:03:03:1
TUR Turkey ----3:13:03:23:0
BUL Bulgaria ----3:03:0
GRE Greece ----3:13:0
FIN Finland ----3:1
FRA France 3:2 ----
Teams will paly in Eight-Finals (1/8) with a team from Pool C.
Serbia, Turkey, Greece and Bulgaria advanced to Eight-Finals (1/8).
Finalnd and France were eliminated.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Bashkent Arena, Ankara, Turkey. +3 UTC.
Fri 23.08.1914:30FRA France3-2BUL Bulgaria98-9725-2013-2525-1519-2515-131:59300
Fri 23.08.1917:00SRB Serbia3-0FIN Finland75-4925-1725-1525-17 1:12420
Fri 23.08.1920:00TUR Turkey3-0GRE Greece75-4725-2125-1825-8 1:106,700
Sat 24.08.1917:00GRE Greece3-0FRA France75-5425-1225-2125-21 1:13510
Sat 24.08.1919:30TUR Turkey3-2FIN Finland107-9926-2425-1520-2521-2515-102:007,340
Sun 25.08.1917:00SRB Serbia3-1BUL Bulgaria91-8216-2525-2125-2025-16 1:38600
Sun 25.08.1919:30GRE Greece3-1FIN Finland93-9526-2415-2525-2127-25 1:46480
Mon 26.08.1917:00SRB Serbia3-1FRA France92-8025-1925-1317-2525-23 1:34400
Mon 26.08.1919:30TUR Turkey3-1BUL Bulgaria99-7525-2125-1120-2525-18 1:348,232
Tue 27.08.1917:00FIN Finland3-1FRA France97-7825-2125-1422-2525-18 1:35450
Tue 27.08.1919:30BUL Bulgaria3-0GRE Greece75-5625-2225-1725-17 1:14368
Wed 28.08.1917:00SRB Serbia3-0GRE Greece75-5925-2125-1725-21 1:09600
Wed 28.08.1919:30TUR Turkey3-0FRA France75-5425-1925-1925-16 1:2010,500
Thu 29.08.1917:00BUL Bulgaria3-0FIN Finland50-3525-1425-2125-19 1:11350
Thu 29.08.1919:30SRB Serbia3-1TUR Turkey98-8823-2525-1925-2225-22 1:5110,700

Pool B

Rankingwonlostptssetspointsm
1.ITA Italy41(1)1314:3 4.67349/267 1.3075
2.POL Poland4(1)1(1)1214:6 2.33453/377 1.2025
3.BEL Belgium4(1)11112:6 2.00420/362 1.1605
4.SLO Slovenia2(1)356:11 0.55342/377 0.9075
5.UKR Ukraine14(1)46:12 0.50315/357 0.8825
6.POR Portugal0501:15 0.07260/399 0.6525
TableITA _POL _BEL _SLO _UKR _POR _
ITA Italy---- 3:03:03:03:0
POL Poland3:2---- 3:03:13:0
BEL Belgium 3:2----3:03:03:1
SLO Slovenia ----3:23:0
UKR Ukraine ----3:0
POR Portugal ----
Teams will paly in Eight-Finals (1/8) with a team from Pool D.
Italy, Belgium, Poland and Slovenia advanced to Eight-Finals (1/8).
Ukraine and Portugal were eliminated.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Atlas Arena, Lodz, Poland. +2 UTC.
Fri 23.08.1914:00BEL Belgium3-0UKR Ukraine75-5125-1025-1925-22 1:13280
Fri 23.08.1917:30ITA Italy3-0POR Portugal75-4225-1525-1425-13 1:021,170
Fri 23.08.1920:30POL Poland3-0SLO Slovenia75-5725-1225-2225-23 1:215,400
Sat 24.08.1918:00BEL Belgium3-0SLO Slovenia75-5525-1325-2125-21 1:112,450
Sat 24.08.1920:30POL Poland3-0POR Portugal75-4125-1425-1625-11 1:057,830
Sun 25.08.1918:00SLO Slovenia3-0POR Portugal75-5025-2125-2025-9 1:13260
Sun 25.08.1920:30ITA Italy3-0UKR Ukraine25-1625-1625-1825-10 1:04480
Mon 26.08.1918:00ITA Italy3-0BEL Belgium75-6225-1825-2125-23 1:171,350
Mon 26.08.1920:30POL Poland3-1UKR Ukraine95-7320-2525-1125-2225-15 1:444,380
Tue 27.08.1918:00BEL Belgium3-1POR Portugal99-7025-1324-2625-2025-11 1:35280
Tue 27.08.1920:30ITA Italy3-0SLO Slovenia77-5027-2525-825-17 1:13380
Wed 28.08.1917:30BEL Belgium3-2POL Poland109-11120-2527-2520-2525-2117-151:13380
Wed 28.08.1920:00SLO Slovenia3-2UKR Ukraine105-10022-2525-2118-2525-2115-82:01380
Thu 29.08.1918:00UKR Ukraine3-0POR Portugal75-5725-2225-1525-20 1:11720
Thu 29.08.1920:30POL Poland3-2ITA Italy97-9725-1419-2513-2525-2115-121:578,710

Pool C

Rankingwonlostptssetspointsm
1.NED Netherlands501515:0 max376/251 1.4985
2.AZE Azerbaijan4(2)11012:7 1.71426/389 1.0955
3.CRO Croatia32(1)1011:8 1.38443/422 1.0505
4.ROU Romania2367:11 0.64386/437 0.8835
5.HUN Hungary1434:12 0.33348/379 0.9185
6.EST Estonia05(1)14:15 0.27360/461 0.7815
TableNED _AZE _CRO _ROU _HUN _EST _
NED Netherlands----3:03:03:03:03:0
AZE Azerbaijan ----3:23:03:03:2
CRO Croatia ----3:13:03:1
ROU Romania ----3:13:1
HUN Hungary ----3:0
EST Estonia ----
Teams will paly in Eight-Finals (1/8) with a team from Pool A.
Netherlands, Croatia, Azerbaijan and Romania advanced to Eight-Finals (1/8).
Hungary and Estonia were eliminated.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Budapest Sports Arena, Budapest, Hungary. +2 UTC.
Fri 23.08.1915:00AZE Azerbaijan3-2CRO Croatia110-10225-1320-2522-2526-2417-152:13600
Fri 23.08.1918:00NED Netherlands3-0ROU Romania75-4825-2125-1825-9 1:071,000
Fri 23.08.1920:30HUN Hungary3-0EST Estonia75-4725-1525-1725-15 1:062,300
Sat 24.08.1918:00CRO Croatia3-1EST Estonia101-7525-1825-1726-2825-12 1:461,500
Sat 24.08.1920:30ROU Romania3-1HUN Hungary97-9425-2321-2526-2425-22 2:043,000
Sun 25.08.1915:30NED Netherlands3-0AZE Azerbaijan76-6125-1525-2325-23 1:18500
Sun 25.08.1918:00ROU Romania3-1EST Estonia105-9525-2330-3225-1925-21 2:00600
Mon 26.08.1918:00NED Netherlands3-0CRO Croatia75-5725-1625-1825-23 1:10700
Mon 26.08.1920:30AZE Azerbaijan3-0HUN Hungary75-5825-2125-1525-22 1:142,500
Tue 27.08.1918:00NED Netherlands3-0EST Estonia75-4025-1825-1225-10 1:00300
Tue 27.08.1920:30CRO Croatia3-1ROU Romania98-8625-2123-2525-1825-22 1:43500
Wed 28.08.1915:30AZE Azerbaijan3-2EST Estonia105-10325-2018-2525-2222-2515-112:04900
Wed 28.08.1918:00CRO Croatia3-0HUN Hungary85-7625-2025-2335-33 1:373,600
Thu 29.08.1915:30AZE Azerbaijan3-0ROU Romania75-5025-1525-1425-21 1:06700
Thu 29.08.1918:00NED Netherlands3-0HUN Hungary75-4525-1725-1325-15 1:122,700

Pool D

Rankingwonlostptssetspointsm
1.GER Germany5(1)01415:4 3.75444/381 1.1655
2.RUS Russia41(1)1314:3 4.67409/312 1.3115
3.SVK Slovakia3(1)2810:8 1.25399/402 0.9935
4.ESP Spain2(1)357:12 0.58413/446 0.9265
5.SUI Switzerland14(1)45:13 0.38375/428 0.8765
6.BLR Belarus05(1)14:15 0.27378/449 0.8425
TableGER _RUS _SVK _ESP _SUI _BLR _
GER Germany----3:23:13:13:03:0
RUS Russia ----3:03:03:03:0
SVK Slovakia ----3:03:03:2
ESP Spain ----3:23:1
SUI Switzerland ----3:1
BLR Belarus ----
Teams will paly in Eight-Finals (1/8) with a team from Pool B.
Germany, Russia, Slovakia and Spain advanced to Eight-Finals (1/8).
Belarus and Switzerland were eliminated.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.
played at Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakia. +2 UTC.
Fri 23.08.1914:30GER Germany3-0SUI Switzerland75-5625-1625-1925-21 1:11450
Fri 23.08.1917:00RUS Russia3-0BLR Belarus76-6226-2425-1625-22 1:231,650
Fri 23.08.1920:00SVK Slovakia3-0ESP Spain80-6926-2429-2725-18 1:284,150
Sat 24.08.1917:30GER Germany3-1ESP Spain96-9115-2525-1931-2925-18 1:521,250
Sat 24.08.1920:00SVK Slovakia3-0SUI Switzerland75-5825-2025-1625-22 1:064,100
Sun 25.08.1917:30ESP Spain3-1BLR Belarus90-8625-2225-2215-2525-17 1:44250
Sun 25.08.1920:00RUS Russia3-0SUI Switzerland78-5428-2625-1925-9 1:13350
Mon 26.08.1917:30GER Germany3-2RUS Russia97-10518-2525-2125-2314-2515-112:061,900
Mon 26.08.1920:00SVK Slovakia3-2BLR Belarus110-9922-2522-2525-1725-1816-142:114,851
Tue 27.08.1917:30ESP Spain3-2SUI Switzerland109-10922-2521-2526-2425-2215-132:021,050
Tue 27.08.1920:00GER Germany3-1SVK Slovakia101-8925-2226-2825-1825-21 1:525,250
Wed 28.08.1917:30RUS Russia3-0ESP Spain75-5425-1525-1925-22 1:17300
Wed 28.08.1920:00GER Germany3-0BLR Belarus75-4025-1025-1525-15 1:04400
Thu 29.08.1917:30RUS Russia3-0SVK Slovakia75-4525-1425-925-12 1:065,730
Thu 29.08.1920:00SUI Switzerland3-1BLR Belarus98-9119-2525-1829-2725-21 1:432,900

Teams Composition

1. Serbia
1. Bianka Busa
2. Katarina Lazovic
5. Mina Popovic
8. Sladjana Mirkovic
9. Brankica Mihajlovic
10.Maja Ognjenovic
11.Stefana Veljkovic
12.Teodora Pusic (l)
13.Ana Bjelica
14.Maja Aleksic
17.Silvija Popovic (l)
18.Tijana Boskovic
19.Bojana Milenkovic
20.Jelena Blagojevic
Coach: Zoran Terzic
2. Turkey
2. Simge Sebnem Akoz (l)
3. Cansu Özbay
5. Seyma Ercan
6. Akman Kübra
7. Hande Baladİn
9. Meliha İsmaİloĞlu
11.Naz Aydemir Akyol
12.Yilmaz Gözde
13.Meryem Boz
14.Eda Erdem Dundar
18.Zehra Gunes
20.Aylin SarioĞlu (l)
21.Fatma Yildirim
99.Ebrar Karakurt
Coach: Giovanni Guidetti
8. Bulgaria
1. Gergana Dimitrova
2. Nasya Dimitrova
3. Kristiana Petrova - L
6. Miroslava Paskova
7. Lora Kitipova
8. Petya Barakova
10.Mira Todorova
12.Mariya Karakasheva
14.Aleksandra Milanova
15.Zhana Todorova - L
16.Elitsa Vasileva
17.Elena Becheva
20.Mariya Krivoshiiska
23.Vangeliya Rachkovska
Coach: Ivan Petkov
Finland
1. Roosa Koskelo - L
3. Saara Hannele Esko
4. Noora Kosonen
5. Suvi Kokkonen
6. Krista Michaela Bjerregard Madsen
7. Emmi Riikila
8. Kaisa Alanko
9. Katja Alina Kylmaahi
10.Laura Pihlajamaki
11.Salla Karhu
12.Pila Korhonen
13.Anna Dzakan
14.Rosa Helena Laakonen
16.Tilamari Sievanen - L
Coach: Tapio Kangasniemi
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women
XXXI Women 2019
XXX Women 2017
XXIX Women 2015
XXVIII Women 2013
XXVII Women 2011
XXVI Women 2009
XXV Women 2007
XXIV Women 2005
XXIII Women 2003
XXII Women 2001
XXI Women 1999
XX Women 1997
XIX Women 1995
XVIII Women 1993
XVII Women 1991
XVI Women 1989
XV Women 1987
XIV Women 1985
XIII Women 1983
XII Women 1981
XI Women 1979
X Women 1977
IX Women 1975
VIII Women 1971
VII Women 1967
VI Women 1963
V Women 1958
IV Women 1955
III Women 1951
II Women 1950
I Women 1949

Final: Serbia - Turkey

3-1 (21-25, 25-21, 25-21, 22-25, 15-13) 2:12 att: 13,040
SerbiaPtsAttackBlkServeRec.1.2.3.4.5.
PtsTotErrBlkAcTotErrTotErr
1. Bianka Busa74911.3182433145-*5
5. Mina Popovic11610.15.133-.52343
9. Brankica Mihajlovic22184636312172.41232
10.Maja Ognjenovic413..3.171-.36121
11.Stefana Veljkovic54131..11621.25616
18.Tijana Boskovic2318517623196-.63454
17.Silvija Popovic (l) .-....-.192-*-*-*-*-*
19.Bojana Milenkovic213.21.4.262-* -*6-*
13.Ana Bjelica1.-..1.-.-. -*
8. Sladjana Mirkovic .-....-.-. -*
2. Katarina Lazovic . -.....
12.Teodora Pusic (l) . -....-
14.Maja Aleksic . -....-
20.Jelena Blagojevic . -....-
Team Totals7552135121615810821917
TurkeyPtsAttackBlkServeRec.1.2.3.4.5.
PtsTotErrBlkAcTotErrTotErr
6. Akman Kübra113 82 22
7. Hande Baladİn11828353 121192445-*1
9. Meliha İsmaİloĞlu221323 8 2231121
11.Naz Aydemir Akyol311 1192 661-*-*
13.Meryem Boz1610252333233 33466
14.Eda Erdem Dundar951511311821 55622
2. Simge Sebnem Akoz (l)- 281-*-*-*-*-*
18.Zehra Gunes116111 3292 355
3. Cansu Özbay1 1 10 -*-*33
99.Ebrar Karakurt659211 4261 44
5. Seyma Ercan1 4 1 2 5 -*-* -*
12.Yilmaz Gözde5581 1 -*-*-*-*
20.Aylin SarioĞlu (l).
21.Fatma Yildirim448 2 1 61 -* -*
Team Totals7047125121516710514878
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 14 Sep 2019
Facebook Todor Krastev

Quantcast