Men Junior Handball XXII World Championship 2019 Vigo and Pontevedra, Spain - 16-28 July

Semi-Finals (1/2)

played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Sat 25.07.1918:00EGY Egypt-----FRA France
Sat 25.07.1920:30POR Portugal-----POR Portugal
Classification 5-8
Sat 25.07.1913:00NOR Norway-----DEN Denmark
Sat 25.07.1915:30SLO Slovenia-----TUN Tunisia

Quarter-Finals (1/4)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Complejo Deportivo de As Travesas, Vigo
Thu 25.07.1918:45EGY Egypt29-27NOR Norway12-14105
Thu 25.07.1921:00POR Portugal26-25SLO Slovenia13-14205
played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra
Thu 25.07.1918:45FRA France35-32DEN Denmark14-16600
Thu 25.07.1921:00CRO Croatia27-24TUN Tunisia13-9200

Classification 9-16

Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra
9-10Thu 25.07.1916:30GER Germany29-28ESP Spain13-15750
11-12Thu 25.07.1914:15SWE Sweden36-30BRA Brazil20-18125
played at Complejo Deportivo de As Travesas, Vigo
13-14Thu 25.07.1916:30SRB Serbia24-22ISL Iceland16-965
15-16Thu 25.07.1914:15HUN Hungary40-36KOR South Korea21-1980

Eight-Finals (1/8)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Complejo Deportivo de As Travesas, Vigo
Wed 24.07.1914:15EGY Egypt30-29SRB Serbia15-1480
Wed 24.07.1916:30SLO Slovenia32-28KOR South Korea17-1775
Wed 24.07.1918:45CRO Croatia29-16ISL Iceland13-775
Wed 24.07.1921:00TUN Tunisia29-26SWE Sweden14-13152
played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra
Wed 24.07.1914:15DEN Denmark30-29HUN Hungary16-1475
Wed 24.07.1916:30NOR Norway29-28BRA Brazil12-13310
Wed 24.07.1918:45POR Portugal37-36eGER Germany14-1475
Wed 24.07.1921:00FRA France24-23ESP Spain13-102,100

Classification 17-20

Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
17-18Thu 24.07.1912:00Bahrain 23-22JPN Japan12-1285
19-20Thu 24.07.1912:00NGG Nigeria34-26CHI Chile14-1085
17-20Wed 24.07.1912:00Japan 26-16NGG Nigeria14-6100
17-20Wed 24.07.1912:00Bahrain 30-29CHI Chile14-1365

Classification 21-24

Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
21-22Thu 25.07.1909:45ARG Argentina23-20USA United States11-880
23-24Thu 25.07.1909:45KOS Kosovo38-20AUS Australia21-950
21-24Wed 24.07.1909:45USA United States31-18AUS Australia15-10200
21-24Wed 24.07.1909:45ARG Argentina36-29KOS Kosovo18-1370

Groups Round.

First 4 teams from each Group advance to Eight-Final (1/8)>. Rest to Classification.
Group Ap_w__d__l_gfgag+-m
1.SLO Slovenia12400134:91+434
2.ESP Spain12400117:81+364
3.TUN Tunisia9302130:129+15
4.SRB Serbia6203134:126+85
5.JPN Japan3104109:124-155
6.USA United States000591:164-735
Slovenia and Spain advanced to Eight-Finals (1/8). Serbia and Tunisia almost.
TableSLOSLOESPESPTUNTUNSRBSRBJPNJPNUSAUSA
SLO Slovenia---- 32:2530:2829:2243:16
ESP Spain ----26:2029:2628:2234:13
TUN Tunisia ----29:2326:2530:23
SRB Serbia ----21:1936:19
JPN Japan ----21:20
USA United States ----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Complejo Deportivo de As Travesas, Vigo.
Tue 16.07.1916:30SLO Slovenia32-25TUN Tunisia17-14150
Tue 16.07.1918:30SRB Serbia21-19JPN Japan9-980
Tue 16.07.1921:00ESP Spain34-13USA United States21-5
Rest Day Wednesday 17.07.2019
Thu 18.07.1917:00SLO Slovenia29-22JPN Japan16-12250
Thu 18.07.1919:00SRB Serbia36-19USA United States13-9255
Thu 18.07.1921:00ESP Spain26-20TUN Tunisia15-8
Fri 19.07.1916:30TUN Tunisia26-25JPN Japan14-8120
Fri 19.07.1918:30SLO Slovenia43-16USA United States22-6140
Fri 19.07.1921:00ESP Spain29-26SRB Serbia13-12400
Rest Day Saturday 20.07.2019
Sun 21.07.1916:30TUN Tunisia30-23USA United States13-1280
Sun 21.07.1918:30SLO Slovenia30-28SRB Serbia16-15300
Sun 21.07.1921:00ESP Spain28-22JPN Japan13-11900
Mon 22.07.1916:30JPN Japan21-20USA United States5-1160
Mon 22.07.1918:30TUN Tunisia29-23SRB Serbia17-14250
Mon 22.07.1921:00ESP Spain SLO Slovenia11-11
Group Bp_w__d__l_gfgag+-m
1.EGY Egypt15500198:137+615
2.SWE Sweden12401168:124+445
3.FRA France9302199:126+735
4.KOR South Korea6203176:168+85
5.NGR Nigeria3104139:199-605
6.AUS Australia000585:211-1265
France, Egypt, Sweden and South Korea advanced to Eight-Finals (1/8).
TableEGYEGYSWESWEFRAFRAKORKORNGRNGRAUSAUS
EGY Egypt----32:2237:3238:3647:3044:17
SWE Sweden ----27:2334:2841:2544:16
FRA France ----46:3248:1950:11
KOR South Korea ----42:3038:20
NGR Nigeria ----35:21
AUS Australia ----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Complejo Deportivo de As Travesas, Vigo.
Tue 16.07.1910:00EGY Egypt44-17AUS Australia21-6100
Tue 16.07.1912:00FRA France48-19NGR Nigeria26-9100
Tue 16.07.1914:00SWE Sweden34-28KOR South Korea16-1680
Wed 17.07.1917:00EGY Egypt47-30NGR Nigeria18-13100
Wed 17.07.1919:00SWE Sweden44-16AUS Australia20-6200
Wed 17.07.1921:00FRA France46-32KOR South Korea26-15150
Rest Day Thursday 18.07.2019
Fri 19.07.1910:00KOR South Korea42-30NGR Nigeria21-1980
Fri 19.07.1912:00EGY Egypt32-22SWE Sweden11-13110
Fri 19.07.1914:00FRA France50-11AUS Australia26-7100
Sat 20.07.1917:00NGR Nigeria35-21AUS Australia16-11100
Sat 20.07.1919:00EGY Egypt38-36KOR South Korea19-18100
Sat 20.07.1921:00SWE Sweden27-23FRA France15-11100
Rest Day Sunday 21.07.2019
Mon 22.07.1910:00KOR South Korea38-20AUS Australia20-1575
Mon 22.07.1912:00SWE Sweden41-25NGR Nigeria21-14100
Mon 22.07.1914:00EGY Egypt37-32FRA France20-1660
Group Cp_w__d__l_gfgag+-m
1.CRO Croatia15500157:131+265
2.BRA Brazil12401158:136+225
3.POR Portugal9302157:143+145
4.HUN Hungary6203155:15505
5.KOS Kosovo1014110:156-465
6.BRN Bahrain1014135:151-165
Croatia, Hungary, Brazil and Portugal advanced to Eight-Finals (1/8).
TableCROCROBRABRAPORPORHUNHUNKOSKOSBRNBRN
CRO Croatia----33:2932:3037:3223:1732:23
BRA Brazil ----35:3031:2536:2227:26
POR Portugal ----36:2832:2129:27
HUN Hungary ----36:2134:30
KOS Kosovo ----
BRN Bahrain 29:29----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra.
Tue 16.07.1917:00CRO Croatia23-17KOS Kosovo14-11
Tue 16.07.1919:00BRA Brazil35-30POR Portugal21-111,500
Tue 16.07.1920:30HUN Hungary34-30BRN Bahrain17-1190
Rest Day Wednesday 17.07.2019
Thu 18.07.1916:00POR Portugal29-27BRN Bahrain15-12
Thu 18.07.1918:00CRO Croatia33-29BRA Brazil16-17450
Thu 18.07.1920:00HUN Hungary36-21KOS Kosovo20-9
Fri 19.07.1916:30POR Portugal32-21KOS Kosovo16-10100
Fri 19.07.1918:30CRO Croatia37-32HUN Hungary22-15250
Fri 19.07.1920:30BRA Brazil27-26BRN Bahrain7-11100
Rest Day Saturday 20.07.2019
Sun 21.07.1916:00CRO Croatia32-23BRN Bahrain13-12100
Sun 21.07.1918:00BRA Brazil36-22KOS Kosovo18-10150
Sun 21.07.1920:00POR Portugal36-28HUN Hungary18-13100
Mon 22.07.1916:30BRN Bahrain29-29KOS Kosovo15-14
Mon 22.07.1918:30CRO Croatia32-30POR Portugal16-14285
Mon 22.07.1920:30BRA Brazil31-25HUN Hungary14-9100
Group Dp_w__d__l_gfgag+-m
1.DEN Denmark12401163:128+355
2.GER Germany12401162:114+485
3.NOR Norway9302147:126+215
4.ISL Iceland9302113:118-55
5.CHI Chile3104115:171-565
6.ARG Argentina0005113:156-435
Denmark, Germany, Norway and Iceland advanced to Eight-Finals (1/8).
TableDENDENGERGERNORNORISLISLCHICHIARGARG
DEN Denmark----30:2532:31 48:2431:23
GER Germany ----29:2026:1739:2243:25
NOR Norway ----29:1936:2531:21
ISL Iceland25:22 ----26:1926:22
CHI Chile ----25:22
ARG Argentina ----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
played at Pavillion Municipal dos Deportes de Pontevedra.
Tue 16.07.1910:00ISL Iceland26-19CHI Chile10-10
Tue 16.07.1912:00DEN Denmark32-31NOR Norway20-14300
Tue 16.07.1914:00GER Germany43-25ARG Argentina17-16120
Wed 17.07.1916:00ISL Iceland26-22ARG Argentina14-10200
Wed 17.07.1918:00DEN Denmark30-25GER Germany15-15
Wed 17.07.1920:00NOR Norway36-25CHI Chile19-14300
Rest Day Thursday 18.07.2019
Fri 19.07.1910:00NOR Norway29-19ISL Iceland17-11300
Fri 19.07.1912:00DEN Denmark31-23ARG Argentina13-11300
Fri 19.07.1914:00GER Germany39-22CHI Chile19-12100
Sat 20.07.1916:00CHI Chile25-22ARG Argentina14-1090
Sat 20.07.1918:00ISL Iceland25-22DEN Denmark13-9350
Sat 20.07.1920:00GER Germany29-20NOR Norway16-12500
Rest Day Sundat 21.07.2019
Mon 22.07.1910:00NOR Norway31-21ARG Argentina15-11300
Mon 22.07.1912:00DEN Denmark48-24CHI Chile23-9
Mon 22.07.1914:00GER Germany26-17ISL Iceland14-8

Qualification - 24 quotas

Europe - 13 teams
Spain - Host
France as Champion from of Men Youth 2017.
2018 European Men Junior 10 teams:
1. Slovenia
3. Germany
4. Portugal
6. Croatia
7. Iceland
8. Serbia
9. Norway
10.Sweden
11.Hungary
12.Denmark (included later replacing 4th African team)
IHF Inter-Continental Trophy
1. Kosovo
Rest of the World 11 teams
Asia Men Junior 2018 - 3 teams.
1. South Korea
2. Japan
3. Bahrain
Africa Men Junior 2018 - 3 teams.
1. Egypt
2. Tunisia
3. Nigeria
Remark: As only 7 teams played in Africa Championships, CAHB lost its 4th quota which was transferred to Europe - Article 2.3.5. of the IHF Regulations for Competitions.
South and Central America Men Junior 2019 - 3 teams.
1. Argentina
2. Brazil
3. Chile
IHF Trophy-Continental Phase Winners - 2 teams
Australia - Oceania
United States - North America and Caribbe
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men Junior
index Men Youth
XXII Men Junior 2019
VIII Men Youth 2019
XXI Men Junior 2017
VII Men Youth 2017
XX Men Junior 2015
VI Men Youth 2015
XIX Men Junior 2013
V Men Youth 2013
XVIII Men Junior 2011
IV Men Youth 2011
XVII Men Junior 2009
III Men Youth 2009
XVI Men Junior 2007
II Men Youth 2007
XV Men Junior 2005
I Men Youth 2005
XIV Men Junior 2003
XIII Men Junior 2001
XII Men Junior 1999
XI Men Junior 1997
X Men Junior 1995
IX Men Junior 1993
VIII Men Junior 1991
VII Men Junior 1989
VI Men Junior 1987
V Men Junior 1985
IV Men Junior 1983
III Men Junior 1981
Ii Men Junior 1979
I Men Junior 1977
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 20 Aug 2019
Facebook Todor Krastev

Quantcast