Women Water Polo XVIV World Championship 2019 Gwuangju, South Korea - 14-26.06 - Winner United States 6th
Played along with XVIII World Men 2019 as part of 18th World aquatics championships swimming World 2019 index. Venue: Nambu University Aquatics Center, Gwangju. Time: UTC +9.

Finals

Spain qualified to Olympic Women 2020.
Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
FinalFri 26.07.1918:30USA United States11-6ESP Spain3-15-39-3
3-4Fri 26.07.1917:00AUS Australia10-9HUN Hungary3-37-68-7
5-6Fri 26.07.1915:30RUS Russia10-9ITA Italy3-34-59-7
7-8Fri 26.07.1914:00NED Netherlands11-9GRE Greece1-26-310-9

Semi-Finals (1/2)

Winners advance to Final. Loosers to Classification 3-8.
Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
1/2Wed 24.07.1917:00USA United States7-2AUS Australia3-05-06-1
United States: 7/24 Haralabidis 2, M. Fischer 2, Willians 2, Fattal 1 ; Australia: 2/26 Halligan 1, Webster 1
1/2Wed 24.07.1918:30ESP Spain16-10HUN Hungary5-310-814-9
Spain: 16/34 Aimerych 4, Ariza 4, LLaquet 2, Munoz 2, Arrones 2, Carrasco 1, Godoy 1 ; Hungary: 10/27 Leimeter 4, Gurisatti 2, Szilagy 1, Horvath 1, Kezzthely 1, Gyongyossy 1.
5-8Wed 24.07.1914:00RUS Russia13-4GRE Greece2-04-18-3
5-8Wed 24.07.1915:30ITA Italy10-5NED Netherlands3-16-38-4

Quarter-Finals (1/4)

Winners advanced to Semi-Finals (1/2). Loosers to Classification 5-8.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Mon 22.07.1914:00USA United States15-5GRE Greece4-08-210-4
Mon 22.07.1915:30AUS Australia9-7RUS Russia2-14-16-4
Mon 22.07.1917:00ESP Spain12-8NED Netherlands6-18-410-5
Mon 22.07.1918:30HUN Hungary7-6ITA Italy4-25-46-5
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-mGr
1.USA United States1260094:26+6861.A
2.ESP Spain1050185:45+4061.C
3.AUS Australia1050266:55+1172.D
4.HUN Hungary8403134:69+6572.B
eliminated in Quarter-Finals (1/4).
5.RUS Russia1050195:45+5061.B
6.ITA Italy840258:44+1461.D
7.NED Netherlands840386:53+3372.A
8.GRE Greece630467:72-572.C
eliminated in Play-Offs.
9.CAN Canada521383:57+2663.B
10.KAZ Kazakhstan311442:84-4263.C
11.CHN China521358:68-1063.D
12.NZL New Zealand311454:82-2863.A
eliminated in Groups Round.
13.JPN Japan420362:37+2554.D
14.CUB Cuba210455:69-1454.C
15.RSA South Africa210433:101-6854.A
16.KOR South Korea00056:171-16554.B
Awards:
Most Valuable Player: Roser Tarrago (ESP)
Most Valuable Goalkeeper: Laura Ester (ESP)
Highest Goal Scorer: Rita Keszthelyi (HUN) 24 goals
Media All Star Team: Laura Estes (ESP) - Goalkeeper, Aria Fischer (USA) - Centre Forward
Stephania Haralabidis (USA), Rita Keszthelyi (HUN), Maud Megens (NED), Alena Serzhantova (RUS), Rosa Tarrago (ESP)

Classificatiion 9-12

Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
9-10Wed 24.07.191-:00CAN Canada24-7KAZ Kazakhstan7-312-416-5
11-12Wed 24.07.191-:00CHN China14-12NZL New Zealand4-27-411-6
9-12Mon 22.07.1911:00CAN Canada10-107-6pCHN China4-47-88-9
9-12Mon 22.07.1912:30KAZ Kazakhstan10-104-2pNZL New Zealand6-38-68-8

Play-Offs

Winners advanced to Quarter-Finals (1/4). Loosers to Classification 9-12.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Sat 20.07.1914:00NED Netherlands5-4CAN Canada0-04-24-3
Sat 20.07.1915:30HUN Hungary17-6NZL New Zealand4-28-312-4
Sat 20.07.1917:00GRE Greece12-8CHN China4-16-310-7
Sat 20.07.1918:30AUS Australia13-3KAZ Kazakhstan4-06-19-3

Classificatiion 13-16:

Gamedatetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
13-14Mon 22.07.1912:00JPN Japan21-2RSA South Africa4-08-114-2
15-16Mon 22.07.1910:30CUB Cuba30-0KOR South Korea8-017-023-0
13-16Sat 20.07.1910:30RSA South Africa26-3KOR South Korea7-111-118-2
13-16Sat 20.07.1912:00JPN Japan21-9CUB Cuba6-312-516-7

Groups Round.

Winners progress to 1/4 Finals. 2nd and 3rd to Play-Offs (1/8 Finals). 4th places to Classification 13-16.
Group Ap_w__d__l_gfgag+-m
1.USA United States630061:13+483
2.NED Netherlands420157:18+393
3.NZL New Zealand210226:41-153
4.RSA South Africa00035:77-723
TableUSAUSANEDNEDNZLNZLRSARSA
USA United States----12:922:327:1
NED Netherlands ----15:633:0
NZL New Zealand ----17:4
RSA South Africa ----
Winner United States advanced to Quarter-Final (1/4).
Netherlands and New Zealand advanced to Play-Offs.
South Africa advance to Classification 13-16.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Sun 14.07.1908:30NED Netherlands33-0RSA South Africa7-017-026-0
Sun 14.07.1909:50USA United States22-3NZL New Zealand8-012-118-1
Tue 16.07.1919:10USA United States12-9NED Netherlands3-24-48-7
Tue 16.07.1920:30NZL New Zealand17-4RSA South Africa6-08-014-2
Thu 18.07.1916:30USA United States27-1RSA South Africa7-115-121-1
Thu 18.07.1917:50NED Netherlands15-6NZL New Zealand2-06-310-4
Group Bp_w__d__l_gfgag+-m
1.RUS Russia630065:23+423
2.HUN Hungary420191:31+603
3.CAN Canada210245:35+103
4.KOR South Korea00033:115-1123
TableRUSRUSHUNHUNCANCANKORKOR
RUS Russia----17:1218:1030:1
HUN Hungary ----15:1464:0
CAN Canada ----21:2
KOR South Korea ----
Winner (Russia or Hungary) advanced to Quarter-Final (1/4).
2nd and Canada to Play-Offs.
South Korea advanced to Classification 13-16.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Sun 14.07.1911:10RUS Russia18-10CAN Canada2-17-312-7
Sun 14.07.1912:30HUN Hungary64-0KOR South Korea16-034-050-0
Tue 16.07.1908:30RUS Russia30-1KOR South Korea7-016-024-0
Tue 16.07.1909:50HUN Hungary15-14CAN Canada3-28-613-9
Thu 18.07.1919:10CAN Canada21-2KOR South Korea5-011-017-0
Thu 18.07.1920:30RUS Russia17-12HUN Hungary6-411-713-8
Group Cp_w__d__l_gfgag+-m
1.ESP Spain630051:16+353
2.GRE Greece420137:25+123
3.KAZ Kazakhstan210222:37-153
4.CUB Cuba000316:48-323
TableESPESPGREGREKAZKAZCUBCUB
ESP Spain----14:418:619:6
GRE Greece ----13:720:4
KAZ Kazakhstan ----9:6
CUB Cuba ----
Spain advanced to Quarter-Final (1/4).
Greece and Kazakhstan advanced to Play-Offs.
Cuba advanced to Classification 13-16.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Sun 14.07.1916:30KAZ Kazakhstan9-6CUB Cuba1-02-36-5
Sun 14.07.1917:50ESP Spain14-4GRE Greece6-18-311-3
Tue 16.07.1911:10ESP Spain18-6KAZ Kazakhstan3-110-413-5
Tue 16.07.1912:30GRE Greece20-4CUB Cuba5-09-314-3
Thu 18.07.1908:30ESP Spain19-6CUB Cuba7-013-116-5
Thu 18.07.1909:50GRE Greece13-7KAZ Kazakhstan4-18-29-5
Group Dp_w__d__l_gfgag+-m
1.ITA Italy630033:22+113
2.AUS Australia420132:29+33
3.CHN China210226:34-83
4.JPN Japan000320:26-63
TableITAITAAUSAUSCHNCHNJPNJPN
ITA Italy----10:914:69:7
AUS Australia ----14:129:7
CHN China ----8:6
JPN Japan ----
Italy advanced to Quarter-Final (1/4).
Australia and China advanced to Play-Offs.
Japan advanced to Classification 13-16.
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T3T
Sun 14.07.1919:10CHN China8-6JPN Japan1-22-36-5
Sun 14.07.1920:30ITA Italy10-9AUS Australia3-06-29-5
Tue 16.07.1916:30AUS Australia14-12CHN China4-49-712-10
Tue 16.07.1917:50ITA Italy9-7JPN Japan3-26-47-5
Thu 18.07.1911:10AUS Australia9-7JPN Japan2-34-45-6
Thu 18.07.1912:30ITA Italy14-6CHN China5-18-212-4

Qualification

16 quotas as usual.
1 Host - South Korea
2 best teams from World League Women 2018 - United States and Netherlands.
4 best teams from World Cup Women 2018 - Russia, Australia, China and Canada.
3 best not qualified teams from Europe Women 2018 - Hungary, Greece and Italy.
2 best teams from Asia/Women 2018.
1 team from Oceania - New Zealand.
2 teams from Americas - 1. Canada, 2. Cuba.
1 team from Africa - South Africa.
Lines for Draw
Line 1: United States-A, Russia-B, Spain-C and Australia-D
Line 2: Netherlands-A, China-D, Greece-C and Canada-B
Line 3: Cuba-C, Hungary-B, Italy-D and New Zealand-A
Line 4: Kazakhstan-C, South Korea-B, Japan-D and South Africa-A
Overall Table
GoalscorersGoals
1. Rita Keszthelyi (HUN)24
2. Maud Megens (NED)20
3. Yumi Arima (JPN)18
3. Greta Gurisatti (HUN)18
5. Morgan McDowall (NZL)17
6. Bernadette Doyle (NZL)16
6. Dorottya Szilagyi (HUN)16
6. Roser Tarrago (ESP)16
9. Rebecca Parkes (HUN)15
10.Emma Wright (CAN)15
11.Beatriz Ortiz14
11.Kyra Christmas (CAN)14
11.Judith Forca (ESP)14
11.Dora Leimeter (HUN)14
11.Catherina Van Der Sloot (NED)14
11.Rowie Webster (AUS)14
17.Madeleine Musselman (USA)13

Final

USA United States11-6ESP SPAINQuarters: 3-1, 2-2, 4-0 Referees: Michiel Swart (NED), Nenad Peris (CRO).
UNITED STATES: Amanda Longan, Maddeline Musselman, Melissa Seidemann (1), Rachel Fattal (1), Paige Hauschild (1), Margaret Steffens (2), Stephania Haralabidis (1), Kiley Neushul (3), Aria Fischer (1), Kaleigh Gilchrist, Makenzie Fischer (1), Alys Williams, Ashleigh Johnson. Head Coach: Adam Krikorian.
SPAIN: Laura Ester, Marta Bach, Anna Espar, Beatriz Ortiz (2), Roser Tarrago (3), Irene Gonzalez, Clara Espar, Pilar Pena, Judith Forca (1), Paula Crespi, Maica Garcia, Paula Leiton, Elena Sanchez. Head Coach: Miguel Oca. Penalties: ESP: 1/1.
Todor66Water Polo index
Olympic indexWorld index
Europe indexWorld Cup index
America indexOther index
Asia indexWorld League index
Universiade index
index Women
18th Women 2019
17th Women 2017 United States
16th Women 2015 United States
15th Women 2013 Spain
14th Women 2011 Greece
13th Women 2009 United States
12th Women 2007 United States
11th Women 2005 Hungary
10th Women 2003 United States
9th Women 2001 Italy
8th Women 1998 Italy
7th Women 1994 Hungary
6th Women 1991 Netherlands
5th Women 1986 Australia
Unofficial competion
4th Women 1982 Netherlands
3rd Women 1978 Netherlands

Overall Table

TableUSAUSAESPESPAUSAUSHUNHUNRUSRUSITAITANEDNEDGREGRECANCANKAZKAZCHNCHNNZLNZLJPNJPNCUBCUBRSARSAKORKOR
USA United States----11:67:2 12:915:5 22:3 27:1
ESP Spain ---- 16:10 12:814:4 18:6 19:6
AUS Australia ----10:99:7 13:314:12 9:7
HUN Hungary ---- 7:6 15:14 17:6 64:0
RUS Russia 17:12----10:9 13:418:10 30:1
ITA Italy 10:9 ----10:5 14:6 9:7
NED Netherlands ----11:95:4 15:6 33:0
GRE Greece ---- 13:712:8 20:4
CAN Canada ----24:710:10 21:2
KAZ Kazakhstan ---- 10:10 9:6
CHN China ----14:128:6
NZL New Zealand ---- 17:4
JPN Japan ----21:921:2
CUB Cuba ---- 30:0
RSA South Africa ----26:3
KOR South Korea ----
. United States
1. Amanda Longan
13.Ashleigh Johnson
2. Madeline Muuselmana
3. Melissa Seidemann
4. Rachel Fatal
5. Paige Hauschild
6. MArgaret Steffens
7. Stephanie Haralbidis
8. Kiley Neushul
9. Aria Fischer
10.Kaleigh Gilchrist
11.Makenzie Fischer
12.Alys Williams
. Spain
1. Laura Ester
13.Maria Elena Sanchez Gonzalez
2. Marta Bach Pascual
3. Anna Espar i Llaquet
4. Beatriz Ortiz Munoz
5. Roser Tarrago i Aymerich
6. Irene Gonzalez Lopez
7. Clara Espar Llaquet
8. MAria Pena Carrasco
9. Judith Forca Ariza
10.Paula Crespi Barriga
11.Maica Garcia Godoy
12.PAula Leiton Arrones
. Australia
1. Gabriella Palm
13.Lea Yanitsas
2. Keesja Gofers
3. Hannah Buckling
4. Bronte Halligan
5. Iso Bishop
6. Bronwen Knox
7. Rowie Webster
8. Amy Ridge
9. Zoe Arancini
10.Lena Mihailovic
11.Elle Armit
12.Madeleine Steere
. Hungary
1. Edina Gangl
13.Aida Magyari
2. Dorottya Szylagi
3. Rebecca Parques
4. Greta Gurisatti
5. Natasa Rybanska
6. Btigita Horvath
7. Anna Illes
8. Rita Keszthrly
9. Dora Leimeter
10.Aniko Gyongyoossy
11.Dora Csabai
12.Vanda Valyi
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 27 Jul 2019
Facebook Todor Krastev

Quantcast